Home Ciekawe 5 Finger Feedback czyli Feedback na Pięć Palców

5 Finger Feedback czyli Feedback na Pięć Palców

autor Andrzej Gajewski
4 min. czytania

Feedback to bardzo popularny i często używany termin. Oznacza informację zwrotną, która jest niczym Święty Graal. Wszyscy jej potrzebujemy feedbacku, każdy pragnie, niektórzy o nim słyszeli, tylko nieliczni go otrzymali. Często feedback (informacja zwrotna) bywa też niewłaściwie sformułowany, ale to już inna historia.

W tym artykule postaram się odpowiedzieć na pytania:

  • Co oznacza feedback?
  • Jak dawać feedback? Jak napisać feedback? Jak zrobić feedback?
  • Jaka jest metoda dawania feedbacku?
  • Feedback na Pięć Palców – zastosowanie

Informacja zwrotna od grupy — to nie takie proste

Miewasz czasem potrzebę szybkiego zebrania informacji zwrotnej w trakcie spotkania z wieloma osobami? Jak sobie z tym radzisz?

Pozyskanie informacji od jednej osoby jest dosyć proste. Wystarczy zadać kilka pytań i być otwartym na odpowiedzi. Nawet takie, które mogą być dla nas niekomfortowe. Na koniec pozostaje tylko taki feedback podsumować.

Zazwyczaj jest to proces, który zajmuje od kilku do kilkunastu minut. Ostatecznie jednak otrzymujemy interesujący nas rezultat — obszary do poprawy i usprawnienia, lub pomysły na to, w jaki sposób możemy zrobić coś lepiej — szybciej lub bardziej efektywnie.

Przypuśćmy jednak, że na spotkaniu jest więcej osób. Ile musiałaby trwać taka rozmowa, żeby każdego zapytać o zdanie? Ile razy trzeba by było wrócić do osoby, która już się wypowiedziała, bo coś jej się przypomniało? W jaki sposób otrzymać informację zwrotną nie wywołując każdego z osobna „do tablicy”? Jak uzyskać ocenę albo informację o przydatności danego wydarzenia w momencie, kiedy na sali mamy kilkanaście osób?

Osobiście już na wstępie takiego spotkania miałbym obawy, czy czasem nie będzie się ono przeciągać w nieskończoność. Nikt przecież nie chce, żeby pozyskanie informacji zwrotnej przerodziło się w czasochłonny maraton.

Właśnie dlatego, kiedy sam ostatnio potrzebowałem szybko podsumować spotkanie, zastanawiałem się, jak to zrobić najbardziej efektywnie? W jaki sposób mógłbym uzyskać od uczestników wartościowy feedback, który nie przeciągnie niepotrzebnie zebrania?

Dosyć szybko znalazłam genialne narzędzie, które pomaga zebrać informacje zwrotne od uczestników w bardzo prosty sposób. Technika, o której mówię, nazywa się Feedback na Pięć Palców (Five Finger Feedback).

Czym właściwie jest Feedback na Pięć Palców?

Jest to świetne narzędzie, które pomaga uczestnikom w szybkiej ocenie spotkania poprzez podniesienie ręki i wskazanie odpowiedniej liczby palców dłoni. Każdy uczestnik, unosząc dłoń, podaje krótkie uzasadnienie swojego wyboru, związane z treścią spotkania lub z wartością, jaką z niego wyniósł.

Kolejno:

  • Jeden palec oznacza, że uczestnik stanowczo się nie zgadza, albo nie widzi żadnej wartości w spotkaniu, które się odbyło. Daje ocenę 1 czyli najniższą.
  • Dwa palce to również niska ocena, oznaczająca, że uczestnik spotkania w zasadzie nie zgadza się z tym, co zostało przedstawione, ale wyniósł jakąś niewielką wartość ze spotkania. Dlatego ocenia je na 2.
  • Trzy palce to takie pół na pół. Ani dobrze, ani źle. Ocena średnia.
  • Cztery palce to niemal pełna zgoda z wynikami spotkania i ogólne zadowolenie z tego, co się wydarzyło oraz wypracowanych wyników. Ocena 4.
  • Pięć palców to całkowita zgoda z prowadzącym, a uczestnik spotkania uważa wyniki za w pełni satysfakcjonujące. Ocena 5, najwyższa.

Podczas prezentacji oceny, każdy z uczestników musi krótko uargumentować swoją punktację – dlaczego wskazał akurat taką wartość. Co do zasady, powinien wybrać jeden lub dwa argumenty, które przemawiają za wystawioną oceną. Dobrą praktyką jest, aby kolejny uczestnik wskazywał argumenty inne niż te, które już zostały wymienione.

Dzięki takiemu podejściu, organizator otrzymuje feedback bezpośrednio na spotkaniu wraz z informacją, co jego uczestnikom wydało się istotne. Prowadzący, nie poświęcając dodatkowego czasu, wychodzi ze spotkania z poszerzoną wiedzą na temat tego, co było dla słuchaczy wartościowe lub jakie elementy wymagają poprawy.

Jeśli czas na to pozwoli, facylitator może poprosić wybrane osoby o rozwinięcie tematu. Pozwoli mu to uzyskać od nich bezpośrednio informacje o tym, co mógłby jeszcze poprawić w przyszłości. A także w jaki sposób usprawnić swoją pracę, aby osiągać jak najlepsze efekty. 

Jak wynika z mojego doświadczenia, zebranie informacji zwrotnej w grupach 6 do 15 osób, trwa od 3 do 10 minut. Nie jest to spore poświęcenie jeśli spojrzymy na realną wartość takiej informacji zwrotnej. Jest ona po prostu nieoceniona dla dalszej pracy i naszego rozwoju. 

You may also like

Zostaw komentarz